U okviru projekta Nenasilje – oružje snažnih kojeg financira Ministarstvo socijalne politike i mladih, Udruga za prevenciju socijalnopatološkog ponašanja mladih „PREVENCIJA“ organizirala je tribinu za naše sugrađane pod nazivom „Što i kako“ – Kapaciteti OCD-a u pružanju socijalnih usluga za djecu i mlade. Ovom temom nastojalo se javnosti prezentirati nove vrste i oblike provedbe preventivnih programa na univerzalnoj, selektivnoj i indiciranoj razini, a koje se upravo zbog svoje inovativnosti provode u organizacijama civilnog društva, još uvijek kao pilot projekti.
Na tribini su održana predavanja: mr.sci Ljiljana Lukačević: Psihološki aspekti agresivnog ponašanja, Alma Rovis Brandić, mag.paed.soc.: EMICA – Razvoj EMocionalnih vještina putem igrICA – socijalnopedagoški program, Nejdeljko Marković, dipl.soc. radnik: Provođenje alternativnih mjera za maloljetnike – HALT i Jelena Mališa, mag.paed.soc.: Uloga roditelja u savjetovališnom radu.
Uz upoznavanje s inovativnim programima visoke kvalitete, posjetiteljima je potvrđena i činjenica kako organizacije civilnog društva okupljaju brojne stručnjake ovisno o području rada za koji su opredijeljene. Tako su i naši predavači predstavljali svoje udruge: Udrugu za unaprjeđenje kvalitete života i mentalnog zdravlja, Hrvatsku udrugu socijalnih pedagoga i Pragmu.
Potrebu preventivnog rada od strane stručnjaka potvrđuje i činjenica da je prevencija kao znanstvena disciplina uvedena na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu.
Da bi preventivni programi bili kvalitetni i uspješni, za njihovu provedbu neophodna je suradnja svih segmenata lokalne zajednice. Ovom prigodom, istaknute su mogućnosti civilnog sektora koji svojim kapacitetima zasigurno doprinosi realizaciji nacionalnih strategija i politika.
Tribina je održana u sklopu „Tjedna nenasilja“ .
907 Comments