Trećega dana Tjedna nenasilja tema nije bila (ne)nasilje nego je središnji pojam bio aktivizam, a uz njega mladi i nezavisna kultura. Aktivnost je to Kluba mladih inicijatora u sklopu projekta ‘Centar za podršku mladima’ financiran iz Europskog socijalnog fonda. Projekt provode Udruga Prevencija u partnerstvu s Udrugom Pozitiva.
Aktivizam vuče korijene još od samih nastanka civilizacija. Gotovo sve ključne promjene u svijetu koje oblikuju društvo onakvo kakvo je danas postignute su upravo aktivizmom. Na nama je da tražimo svoja prava, branimo ih i ne ugrožavamo tuđa.
Predavanje se održalo u dva dijela: predavački i radionički dio. Sudionicima je dan pregled osnovnih značenja pojmova kao što su mladi, aktivizam, nezavisna kultura, donošenje odluka i aktivno građansko sudjelovanje. Predavanje je vodila Mirela Travar iz mreže Clubture koja je dugogodišnja aktivistica s velikim iskustvom u radu s civilnim sektorom i projektima, članica Savjeta za razvoj civilnog društva Vlade Republike Hrvatske i članica Stručnog povjerenstva za izradu Nacionalnog programa za mlade Hrvatske. Tijekom predavanja ukazivala je mladim sudionicima na važnost zahtijevanja prava i slobode u svim njenim izvornim oblicima. Činjenica je, kaže Mirela, da određene probleme i zahtjeve možemo riješiti konzultacijama s lokalnom upravom, no kada se dvije strane ne slažu, kada se do kompromisa ne može doći, a zahtjevi društva se ne poklapaju s interesima vlasti, tada aktivizam postaje jedino moguće rješenje. Naravno, aktivizam nije isključivo vezan za prosvjede, on se može očitovati u drukčijim stvarima kao što su zalaganje za prava manjinskih skupina, invalida, životinja i slično. Aktivizam u teoriji objašnjava se kao intenzivno zagovaranje ciljeva ili uvjerenja na različitim područjima društvenog života.
Na predavanju su sudionici imali priliku pogledati slike i video uratke jednog od nama najpoznatijih oblika aktivizma u Hrvatskoj, slučaja Cvjetnog trga koji je proveden na inicijativu Udruge Pravo na grad. Kampanja za Cvjetni trg i Varšavsku ulicu, koja je trajala od 2006. do 2011., kroz svoju je vidljivost i javni značaj profilirala Pravo na grad kao jednog od značajnijih civilnodruštvenih aktera koji zagovaraju očuvanje javnog prostora i građansko sudjelovanje u odlukama o prostorima grada Zagreba. Mirela je izravno sudjelovala u navedenim akcijama te su sudionici predavanja dobili puno snažniji uvid u cijelu priču. Na žalost, nisu uspjeli u naumima i Shopping centar se na koncu izgradio na navedenom mjestu usprkos mirnog prosvjeda. Naime, policija je uklonila i uhapsila preko 100 aktivista koji su mirno pružali otpor izgradnji Shopping centra na Cvjetnom trgu. Unatoč nepostignutom cilju poruka je bila više nego vidljiva. Vlasti te razni investitori su uvidjeli snagu građana i slične akcije od strane investitora i države nisu ponovljene. Iako neke akcije ne dožive svoj konačan cilj, mnogo stvari proizađe iz načina djelovanja istoga cilja. Nijedan oblik aktivizma nije beskoristan.
Mi smo građani, mi imamo svoja prava, mi smo sadašnjost, mi smo budućnost.
Maja Wiena Benić
Napomenimo, u aktivnostima Tjedna nenasilja 2015. aktivno sudjeluju i pomažu volonteri Udruge „PREVENCIJA“ u sklopu projekta „Solidarnost i kvaliteta u pružanju socijalnih usluga“ kojeg je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
Sadržaj ovog emitiranog materijala isključiva je odgovornost Udruge “PREVENCIJA”.
Galerija slika: