Dana 14. prosinca u Novoj Gradiški službeno je započeo Tjedan nenasilja, koji Udruga Prevencija, uz razne edukacije, radionice i aktivnosti uspješno obilježava već petu godine za redom.
Održavanje aktivnosti povodom navedenog događaja započele su 16. prosinca, a trajati će do 23. prosinca. Svrha je osvijestiti i potaknuti zajednicu na prevenciju nasilja u bilo kojem njegovom obliku i dati do znanja kako ono ne samo da ugrožava i prijeti društvu, nego se negativno očituje i na pojedinca.
Uz nasilje usko vežemo agresiju, uz agresiju vežemo neprijateljstvo, a sve to rezultira kao jedan generalni problem koji je sveprisutan u društvu. Obilježavanjem ovog posebnog tjedna želi se naglasiti važnost nenasilja te osvijestiti zajednicu i mlade o činjenici da se problemi ne mogu rješavati nasiljem te da je odabir te solucije upravo onaj najgori mogući. Poticanjem sugrađana na mirotvorstvo ključno je za postizanje sveopćeg sklada u zajednici i pridonosi boljitku društva.
Kao početak, u gradskoj vijećnici predstavljanje su održali učenici Gimnazije Nova Gradiška, Danijel Milošević i Ana Posavčević sa svojim mini-projektom pod nazivom “Ja sam dobar – budi i ti”. Radi se o kratkom isječku njihova video uratka prethodno snimljenog u vrtiću. Upravo time želi se približiti shvaćanje djece o pojmu nasilja. Na vrlo zanimljiv način ukazali su što djeci zapravo nasilje predstavlja. Zaključak projekta odnosio se na beskorisnost nasilja i njegove štetne posljedice te kako se ono nikada ne treba potiskivati ili prešućivati. U ovom slučaju, šutnja nije zlato. Poruka je bila jasna, kao i odgovor dječaka u videu koji ne vidi svrhu u nasilju jer smo, po njegovim riječima, mi svi prijatelji.
Sljedeće predavanje održala je Zdenka Španić Kekez, prof. logoped, na temu “Čimbenici razvoja verbalne agresivnosti u dječjoj dobi”. Uz prezentaciju i samo predavanje zakoračili smo u pojam nasilja i mogućih uzroka istog. Dobili smo odgovore na pitanja što je zapravo dječje nasilje, što ono podrazumijeva, zašto se pojavljuje kod djece i kako se ono najuspješnije može spriječiti. Ono je danas sve prisutnije i bitno je navesti da se nasilju i agresiji uči. Zaključak je jasan – djeci trebamo omogućiti što mirnije i harmoničnije odrastanje.
Na kraju uslijedilo je interaktivno predavanje na temu “Prevencija nasilja u mladenačkim vezama” Koraljke Hausnet-Lasović, prof. mentor. Predavanje se odvijalo na zanimljiv način. Sudionici su imali zadatak izjasniti vlastito slaganje ili neslaganje s određenom tvrdnjom vezanom za nasilje u mladenačkim ljubavnim vezama. Osim izjašnjavanja, stav je trebao biti i obrazložen. Mladi su se vrlo zagrijali za navedenu temu jer im je ipak najbliža. Mogli smo čuti razne argumentacije i stavove koji su sudionici jasno iznosili. Od svakoga se mogla izvući koja pametna. Predavanje je završilo uvidom u zanimljive, ali pomalo bizarne podatke o navedenoj temi. Nasilje u vezama veoma je osjetljiva tema i očituje se burnim reakcijama, na kojima se ni ovoga puta nije štedjelo. Kao šećer na kraju, ovo predavanje navodi nas na shvaćanje vlastite vrijednosti i prava u ljubavnim vezama te važnosti samopoštovanja.
Ljudi se teško mijenjaju, stotinama godinama u nazad narav im je gotovo ista, ali ono što se zasigurno mijenja jest svijest o nasilju. Nasilje ne označava isključivo fizičko nanošenje boli, ono je nešto puno složenije. Ne možemo garantirati da će se nasilje istrijebiti, ali ako promijenimo sebe na bolje, već smo učinili veliku stvar.
Maja Wiena Benić
Napomenimo, u aktivnostima Tjedna nenasilja 2015. aktivno sudjeluju i pomažu volonteri Udruge „PREVENCIJA“ u sklopu projekta „Solidarnost i kvaliteta u pružanju socijalnih usluga“ kojeg je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Galerija slika: